Mobilbahis Giris

Yazı Tura İle Gelen Dünya Kupası Bileti

1954 yılında düzenlenen turnuvada yer alarak tarihinde ilk kez oldukça önemli bir turnuvada bulunma hakkına sahip olan Türkiye, farklı bir şekilde turnuvada bulundu. Katılım sürecinde ilginç durumlarla karşılaşılması nedeniyle özellikle Batı Almanya, Macaristan ve Güney Kore’nin bulunduğu grupta İspanya ile aynı puanda kalması, iki ülke takımının sadece birinin gitmesini zorunlu hale getiriyordu. Her türlü durum göz önünde bulunduruluyor, hatta iki takımın maç yapması ve sadece kazananın çıkması gerektiği dahi söyleniyordu. Yazı Tura İle Gelen Dünya Kupası Bileti Türkiye’nin oldu.

Franco Yazı Tura Attı

Millilerimizin oynadıkları maçlarda elde ettikleri skorlarla birlikte İspanya karşılaşmasını mutlaka kazanmaları gerekiyordu. İlk maçta 4 – 1 mağlup olan millilerimizin ikinci maçı 1 – 0 kazanması nedeniyle 1 – 1 galibiyet beraberliği bulunuyordu. Böyle bir durumda bir maç daha yapılması gerektiği için, üçüncü maç yapıldı ve son karşılaşma da beraberlikle sonuçlandığı için özel bir yöntem kullanıldı.

Karşılaşmanın 2-2 sonuçlanması, hakemin kararıyla yazı tura atılarak Dünya Kupası verilmesine neden oldu. Tribünden çağırılan bir çocuğun attığı yazı turada millilerimiz galip gelen taraf oldu ve 3 maçın sonunda eşitlik bozulmadığı için atılan yazı tura, bir milletin futboldaki ilklerini yaşamasına imkan tanıdı.

Gol Averajı Bulunmuyordu

Günümüzde bulunan atılan gol, yenilen gol ve ikili averaj gibi durumlar o zamanlar geçerliliğe sahip değildi. Sadece kazanan, berabere kalan ve kaybeden takımlar vardı. Hangi takımın kaç gol attığı veya kaç gol yediğinin bir önemi bulunmuyordu. Bu nedenle, ilk maçta Batı Almanya’ya kaybeden milli takımın ikinci maçta Güney Kore’yi mutlaka yenmesi gerekiyordu.

Oynanan futbolla 7 – 0 gibi ezici bir üstünlük elde etmeyi başaran milli takımın son maçı oldukça önemliydi. Grupta Macaristan ile maç yapılmadı ve Batı Almanya ile aynı puanda olunması nedeniyle tekrar karşılaşılarak turnuvadaki kaderimiz de belirlenmiş oldu. Karşılaşmayı 7-2 kaybetmemiz nedeniyle elendik ve şans eseri girdiğimiz turnuvadan da boynumuz bükük çıkmak zorunda kaldık.

İspanya Türkiye Yazı Tura Müsabakası

İspanya’nın elenmesine yol açan yazı turada kaptanımızın seçtiği tarafın gelmesi, tur kapısını aralamamıza imkan tanıdı ve İspanya’nın elenmesine neden oldu.