Mobilbahis Giris

Kolektif Bir Taraftar Hareketi Meksika Dalgası

Dünya genelinde futbolun milyonlarca kişiye ulaşmasını sağlayan en büyük değer, taraftarın tutumu olmuştur. Futbolu eğlenceli, heyecanlı ve bir o kadar da dikkat çekici bir araç olarak görmek gerektiği belirtiliyor. Kolektif bir taraftar hareketi olan Meksika dalgası sayesinde özellikle tribünlerin şov yaratması, insanların sahayı izlemek yerine tribünleri izlemeye başlaması son derece eğlenceli sonuçların alınmasını sağlıyor.

Meksika Dalgası Nedir?

Meksika dalgası tüm tribünlerin uyum içerisinde olması gereken, hoş bir görüntü ortaya çıkması için mutlaka tribünlerin büyük bir bölümünün katılması gereken bir yapıya sahiptir. Kolektif bir taraftar hareketi olmasıyla birlikte, sadece ev sahibinin değil, dış saha ekibinin de katılabileceği bir yapıya sahiptir.

Dikdörtgen veya elips görünümüne sahip olan stadyumlarda büyüklüğe göre 20 bin ila 200 bin kişi bulunan müsabakalarda yapılabiliyor. Mutlaka tribünlerin her noktasında bu hareketi yapacak taraftarların olması gerekir. Tribünlerin tam olarak dolu olduğu zamanlarda yapılmaya uygun olduğu gibi, ortalama 5 ila 10 saniye aralıklarla tekrarlanan harekettir.

Meksika Dalgası Nasıl Yapılır?

Misafir tribünlerin dışlanmadığı ve son derece güzel görüntülerin ortaya çıktığı bir tribün şovudur. Tribünlerin bir noktasında her seyircinin haberi olacak şekilde başlayan dalga, tüm noktaları dolaştırılır. Bunun için de sağdan sola veya soldan sağa olacak şekilde şov gerçekleştirilir. Meksika dalgasının yapılması için sıranın bozulmaması, hareketin mutlaka basit bir şekilde fakat toplu halde gerçekleştirilmesi gereklidir.

Arka arkaya oturan taraftarların sıra kendilerine geldiğinde ayağa kalkması ve ellerini yukarıya kaldırmaları, ardından tekrar oturmaları gerekir. Bu eylemle birlikte sıra yandaki seyircilere geçer. Dalga halinde devam ettirilerek oldukça eğlenceli dakikaların geçirilmesi, maçtaki eğlencenin tribünlere taşınması mümkün olur. Bazı Meksika dalgalarında doğrudan tribünleri izleyen futbolcuların olduğu dahi görülebiliyor.

Dünya Kupasında Meksika Dalgası

Dünya Kupası maçlarında stadyumların son derece büyük olması nedeniyle ortalama 15 saniyede bir tur dönüyor. 70 bin kişi ve üzerinde izleyicinin bulunduğu stadyumlarda taraftarlar Meksika dalgası yapmaya devam ediyor. Turnuvada ev sahibinin bulunduğu her maçta mutlaka yapılmış ve hem ekran başındakilerin hem de tribünlerin eğlenmesi sağlanmıştır.