Mobilbahis Giris

Dünya Kupası Yaşin Ödülü

FIFA heyetinin ve taraftarların da onayını alarak en sevilen ve başarısı ortak payda olarak görülen kişiler başarılı olabiliyor. Onun haricinde uygulamalar sadece sportmenliğe bakmadığı için de eleştirilere tabii tutulabiliyor. Heyetin belirlemiş olduğu her türlü durum, tüm kalecilerin birbirleriyle hangi koşullarda karşılaştırıldığını gösteriyor. Herhangi bir ekibin finale çıkması veya şampiyon olması halinde, olağanüstü seviyede gol yemediği taktirde zaten o ekibin kalecisi Dünya Kupası Yaşin ödülü için en önemli adamlardan bir tanesi olarak görülüyor. Dünya kupası 2018 bünyesinde de aynı şekilde bir oylama yapılacak fakat bu durumun bir kalecinin sadece bir kez ödül alabileceğine veya alamayacağına yönelik bir sınırlama olmamasına da imkan tanıyor. Diğer oyuncularla yapılacak karşılaştırmaya göre, günümüzde halen gören yapan Buffon gibi isimler de ödüle layık görüldüler.

Dünya Kupası’nın En İyileri Nasıl Belirleniyor?

Dünya kupası karşılaşmalarının ardından belirlenen ve en iyi oyuncular açıklanırken aynı zamanda kalecinin de belirlendiği ödülün adıdır. En çok kurtarış yapan kalecilerin olabileceği gibi aynı zamanda rakipleriyle ve taraftarlarla olan ilişkisi, yaptığı hareketler nedeniyle de ödülün sahibi belirlenebilir. Fakat bu faktörler arasında en ağır basan ise en çok kurtarış yapan, topu oyuna sokma açısından başarılı olan kaleciler daha ön planda oluyor. Dünya kupasını alan takımın kalecisi çoğu zaman diğer ekiplere kıyasla daha başarılı bir sezon geçirmiş olması nedeniyle de adaylar arasında kazanma ihtimali en yüksek aday olarak gösteriliyor. Oynadıkları futbolla birlikte taraftarları mest etmesi ve takımını ipten alması, şampiyonluğa veya beklenmeyen bir şekilde zafere taşıması da kalecinin parlaması için en önemli etkenler arasında bulunuyor. Dünya Kupası 2018 bünyesinde de bununla ilgili incelemeler sonucunda en iyi kaleci de seçilecek. Bu ismin kim olacağı merak konusu olsa da İtalya, Almanya ve Fransa milli takımlarının kalecilerinin son derece başarılı performans göstermeleri bekleniyor. Doğal olarak da favoriler arasında bu isimler ilk sıralarda yer alıyor.

Dünya Kupası’nda Yaşin Ödülünü Alanlar

Karşılaşmalarda gösterdiği başarıyla birlikte, 1994 yılından bu yana her dört yılda bir ödülün sahibi belirleniyor. Turnuvanın en azından çeyrek finaline kadar gelmiş olan takımlarının kalecileri en iyiler arasında gösterilmiş ve kazanmıştır. Futbolu bırakan isimler olduğu gibi, günümüzde futbola halen devam eden Buffon gibi isimlerde bu ödülü kazanmışlardır. Şuana kadar bu ödülü alan futbolcu sayısı 6 ve her birinin oynadığı maçlar, ödüller verilirken belirli kesitler izletilerek teslim edildi. Dünya kupası yaşin ödülü adayları ise aşağıda kendilerine yıllarıyla birlikte yer buluyorlar;

  • 1994 MichelPreudHomme
  • 1998 FabienBarthez
  • 2002 OliverKahn
  • 2006 GianluigiBuffon
  • 2010 yılında adı altın eldiven olarak anılmaya başlandı. IkerCasillas

2014 Manuel Neuer