Mobilbahis Giris

Dünya Kupası Kazanan Takımlarda Kalıyor Mu?

Dünya Kupası kazanan takımlarda kalıyor mu konusu ile ilgili olarak şunu söylemek gerekir ki, bu konuda bir kaç kriter bulunmaktadır. Bu kriterlerin başında Dünya Kupası ile ilgili olarak 3 kez üst üste kazanma kriteri gelmektedir.

Bölgesel olarak yapılan turnuvalarda, örnek vermek gerekirse, Türkiye Kupası, İngiltere Kupası ve ya farklı bir ülkenin kupası gibi, bu ülkelerin kendisinde bırakılmaktadır. Ancak, Dünya Kupası bütün dünyanın ülke takımlarının katılımı ile yapılan bir organizasyondur. Bu organizasyonda verilen kupa altındır. 6 kilonun da üzerinde bir ağırlığa sahiptir. Şimdi sizlere bu kupanın sizde kalması için kriteri açıklayalım.

Dünya Kupası Kriteri

Dünya Kupası her sene bildiğiniz gibi gezdirilmektedir. Bu konuda hassas davranılarak gerekli kontroller ve güvenlik önlemleri alınmaktadır. Konu ile ilgili olarak bu kupanın 3 kez üst üste kazanılması gerekmektedir. Aynı şekilde Şampiyonlar Ligi ya da Uefa Kupası gibi kupalarda da aynı statüler geçerlidir.

Dünya Kupası 2018 öncesinde bu kriter gereğince, şunu söyleyebiliriz ki, bu kupayı kazanan da kupayı alamayacak. Dünya Kupası kazanan takımlarda kalıyor mu konusunda da bu kupayı bu kritere uyan takım bulunmamaktadır ayrıca şunu da bilmek gerekir ki, Fifa’nın almış olduğu karar gereğince, hiç bir ülkeye dünya kupası teslim edilmeyecektir.

Dünya Kupası Almak İçin İkinci Kriteri

Dünya Kupası 2018 öncesinde tek kupa sahibi Brezilya olmaktadır. Döneminde 3 kez şampiyon olduğunda kupa sahibi olunabileceğini açıklayan Fifa 1970 yılında Brezilya’ya kupayı teslim etmiş ancak, 1983 yılında kupa Brezilya’da bulunduğu yerden çalınmış ve bir daha da kupadan herhangi bir haber alınamamıştır.

Bu olaydan sonra, Fifa bir karar vermiş bulunmaktadır. 2038 yılına kadar aynı kupa kullanılmaya devam edilecektir. Ancak, hiç bir şekilde kazanan ülkelere bu kupa teslim edilmeyecektir. Kupanın çalınmasından önce de en önemli noktalardan biri de, 1966 yılında yaşanan kayıp olayı olarak bilinmektedir. Bu olaylar neticesinde yeni tasarlanmış olan Dünya Kupası kesinlikle sunulmamaktadır. Bu yüzden de hiç bir ülkeye bu organizasyonlarda kupalar kesinlikle verilmemektedir. Ancak, 2038’de yeni bir tasarım yapılması gerekmektedir.

Dünya Kupası Sadece Brezilya’da Var

Dünya Kupası kazanan takımlarda kalıyor mu ile ilgili olarak şunun da özellikle altını çizmek gerekir ki, kriterlerin ikisini de aynı yapmak gerekmemektedir. Kriterlerin herhangi birini gerçekleştirmek gerekmektedir. Ancak, şunu da bilmek gerekir ki, aslında Brezilya’ya bu kupanın verilmesinin sebebi döneminde 3 kez kazanana kupanın teslim edileceği olarak duyurulmuştu. 1958 İsveç, 1962 Şili ve sonrasında 1970 Meksika’da da şampiyon olan Brezilya’ya kupa teslim edilmiştir. Ancak, Brezilya’dan bu kupa 1983 yılında kaybolmuştur. Resmi evraklara çalışma olarak geçen olaydan sonra kesinlikle bir açıklama yapılmamıştır. Böylece bu kupa da aslında kaybolmuş bulunmaktadır. Bu yüzden de net bir bilgi bulunmamaktadır.