Mobilbahis Giris

Dünya Kupası Çalındı!

Dünya Kupası çalındı denildiği zaman belki de inanılmaz ama bu bir gerçektir. Bu yazımızda sizlere gerekli olan tüm bilgileri aktarmaya çalışacağız. Sizler de her konuda bilgi sahibi olmuş olacaksınız.

1930 yılında Uruguay’da ilki gerçekleştirilen organizasyon aslında Rimet’in ismiyle anılmaktadır. Ancak, sonrasında, Dünya Kupası olarak ismi değiştirilmiştir. Bundan sonra ise, bu şekilde devam etmektedir. Konusunda kupanın sahibi olabilmek için ise kriter olarak 3 şampiyonluk kriteri konulmuştur. 1958 ve 1962 yıllarında bu kupanın sahibi olan Brezilya 1970 yılında 3. şampiyonluğuna ulaşmayı başarmıştır. Meksika’da düzenlenen bu turnuvada da Brezilya şampiyon olduktan sonra kupa Brezilya’ya teslim edilmiş ve yeni yapılacak olan Dünya Kupası 2018 turnuvasında da sahibini arayacak olan kupa 1974 yılında bir İtalyan sanatçı tarafından tekrar dizayn edilmiş bulunmaktadır.

Dünya Kupası Brezilya’dan Çalındı

1970 yılında artık Brezilya hükümetine teslim edilen kupa artık Brezilya’nındı. Ancak, 1983 yılında hiç beklenmedik bir olay gerçekleşti. 1983 yılında Brezilya’da bulunduğu yerden Dünya Kupası çalındı. Olay şok bir şekilde dünya gündemine oturdu. Çok büyük bir araştırma başlatıldı. Başta ülke çapında aranan Dünya Kupası sonrasında tüm dünyada aranmaya başlandı. Ancak, her ne kadar arama yapılmış olsa da istenildiği gibi sonuçlanmadı. Çünkü, bütün aramalara rağmen, kupa bulunamadı. Hala da şu anda kayıp durumdadır. Tespit tutanaklarına da çalındı olarak işlenmiş ve Dünya Kupası çalındı olarak Fifa tarafından da resmi kayıtlara geçirilmiş bulunmaktadır.

Dünya Kupası Daha Önce De Kaybolmuştu

Dünya Kupası aslında ne kadar önemli bir kupa olduğunu hepimizin bildiği bir kupadır. 1930 yılında yapılmış olduktan sonra gerekli kontrollerin sağlanması için, 2. Dünya Savaşı sırasında, İtalyan bir doktor tarafından evinde bir ayakkabı kutusunun içinde saklanmış ve sürekli gözetimde tutulmuştur.

Bundan sonraki süreçte 1950 yılından itibaren organizasyon tekrar başlamış bulunmaktadır. 1966 yılında İngiltere’de yapılacak olan organizasyon için, Dünya Kupası, Londra’da sergilenmekteydi. Ancak, burada bir kayıp olayı yaşandı. Organizasyon öncesi çok ciddi anlamda aramalar yapıldı ve Londra’nın Güney bölgesinde bulunan bir kenar mahallede, çalılıkların içerisinde bir köpek tarafından kupa bulundu. Ancak, daha önce de söylediğimiz gibi, Dünya Kupası 2018 organizasyonunda teslim edilecek olan kupa bu kupa değildir.

1974 yılında bir İtalyan sanatçı tarafından yeniden tasarlanan 6 kilo 175 gram olarak som altından yapıldı.

Çalınan Dünya Kupası Bulunmadı

Brezilya’nın sahibi olduğu kupa 1983 yılında çalındıktan sonra günümüze kadar yapılmış olan aramaların hepsi şu anda boşa çıktı. Her ne kadar bu konuda Dünya Kupası’nı bulmak için araştırmalar yapılsa da, Dünya Kupası çalındı ve bulunamadı. Bu arada şunu da bilmek gerekir ki, Dünya Kupası’nın bu olaydan sonra hiç bir takıma teslim edilmemesine karar verilmiş bulunmaktadır. Bu yüzden bu olaydan sonra hiç bir ülkeye kupa teslim edilmemiştir.