Mobilbahis Giris

Dünya Kupası Altın Ayakkabı

Futbol birçok ülkenin spor dallarından biri olup üzerine müsabakalar ve yarışmalar düzenlenebilecek bir alandır. Spor alanında birçok kişinin rağbet göstermiş olduğu bir unsur olduğu için yarışmalar ve müsabakalarda dört gözle beklenebiliyor. Dünya kupa maçlarında ise bütün ülkeler bir araya gelip takımları karşı karşıya gelerek Dünya Kupası şampiyonu bulunuyor. Bu işlem ilk olarak Dünya Kupası elemelerine katılmak ile başlayıp çeyrek final yarı final ve final ile sonuçlanmaktadır. Dünya Kupası altın ayakkabı ödülünü kazanan oyuncular da en iyi oyuncu olarak seçilen oyuncular olarak biliniyor. Altın ayakkabı ödülü en erken gol atan ya da en iyi futbol oyuncu içerikleri ile belirlenmektedir.

Altın Ayakkabı Ödülü Nedir?

Dünya Kupası Altın Ayakkabı ödülü alınabilmesi için özellikle de o yıl son derece kaliteli bir şekilde top oynamış olmak gerekiyor. Çok fazla asist yapan futbolcular yerine genellikle çok daha fazla topla buluşan, isabetli şut atan, golle buluşan ve takımını zafere taşıyan isimlerin bu ödülü alması isteniyor. Doğal olarak da heyetin belirlemiş olduğu puanlama cetveli buna uygun bir şekilde değerlendirilerek kazanan futbolcu belirleniyor. Zaten adayların her birinin dünya yıldızı olması ve milyonlarca Euro değerlerinin bulunuyor olması nedeniyle de, kalite açısından yakın olmaları halinde de ödülü alan ve almayan kişi hakkında, kazanan belirlendikten sonra çok fazla dedikodu çıkabiliyor.  Çok gençler ve futbol yaş ortalamasına bakıldığında da yaşlı olarak sınıflandırılabilecek, başarılı isimler bu ödülü alabiliyorlar. Ödülü şuana kadar alan kişiler arasında en çok dikkat çekenler de ödülün ilk kez verildiği 1930 yılından bu yana, dünyanın en iyileri olarak gösteriliyorlar. Dünya Kupası 2018 sonrasında da ödül verilecek kişi büyük bir ihtimalle Lionel Messi veya Cristiano Ronaldo’dan biri olacaktır.

Şuana Kadar Ödülü Alan Kişiler

Özellikle de her birini belirtmek yerine ilk alan kişi olan 190 30 yılı itibariyle Guillermo Stabile’den başlayan alım süreci günümüzde de devam ediyor.  Dünya Kupası altın ayakkabı ödülü almaya layık olan isimler arasında yakın tarihte bilinen isimlerden olan birkaç isim ise aşağıdaki gibi yıllarıyla birlikte sıralanabilir;

  • 1982 yılında Paolo Rossi, 1986 yılında Gary Lineker
  • 1990 yılında Salvatore Schilacci, 1994 yılında Hristo Stoiçkov ve Oleg Salenko birlikte aldı.
  • 1998 yılında Davor Suker
  • 2002 yılında Ronaldo, 2006 yılında Miroslav Klose
  • 2010 yılında Thomas Müller, 2014 yılında James Rodriguez ödülün sahibi oldu.

Dünya kupası mücadelelerinde atılan goller ortalama 5 ila 15 arasında değişiklik gösterirmektedir. Dünya kupası 2018 bünyesinde de artık direkt olarak Barcelona veya Real Madrid yıldızlarının kazanması bekleniyor. Ödüllerin en önemlilerinden bir tanesi de altın ayakkabıdır. Talihlisi çok olsa da, favori olarak gösterilen isimlerin büyük bir bölümü gümüş ayakkabı veya bronz ayakkabı alıyor.