Mobilbahis Giris

2002 Japonya Ve Güney Kore Dünya Kupası Türkiye

Şenol Güneş ve öğrencileri tarafından tarih yazılan, Türk futbol tarihinde belki tekrarının 20 yıl boyunca yaşanmayacağı bir başarıya imza atıldı. 2002 yılında Japonya ve Güney Kore ile futbol aracılığıyla attığımız temeller bugün halen aynı sağlamlığıyla varlığını sürdürüyor. Asya ülkeleriyle iyi ilişkiler kurmaya ek olarak dünya üçüncüsü olmamız da olağanüstü bir durumdur. 2002 Japonya Ve Güney Kore Dünya Kupası Türkiye için oldukça parlak geçti.

2002 İkinci Tur Japonya Maçı

Japonya ile oynanan maçta başarılı sonuç aldıktan sonra rakibimizi rencide etmemeniz, futbolcuların, teknik direktörün ve teknik heyetin tamamını tebrik etmemiz dikkat çekmişti. Japonya maçı ev sahibi Japonya’nın evinde 1-0 olarak tamamlandı ve karşılaşmayı millilerimiz kazandı. Attığımız golle birlikte Japon halkını üzmek yerine, maç sonunda onlara gösterdiğimiz saygı, iki millet arasında sağlam bağların oluşmasına vesile oldu.

2002 Dünya Kupası Yarı Final Maçı

2001’in sonunda ve 2002’nin başında oynanan oyunun Türk tarihinde bir tekrarı bulunmadığı gibi, ilerleyen yıllarda da ortaya çıkması son derece düşük bir ihtimale sahiptir. Yarı finale kadar yükselen takımımızın Brezilya karşısında 1-0 mağlup olması nedeniyle üçüncü veya dördüncü olmasını belirleyecek müsabakaya çıkması gerekiyordu. Rakip ise Güney Kore’ydi ve tarihinin en iyi kadrolarından bir tanesine sahip olduğu biliniyordu.

29 Haziran Üçüncülük Karşılaşması

Takvimler 29 Haziran 2002’yi gösterirken ortaya koyulan efsane futbol sayesinde üçüncülük müsabakasında gülen taraf Türkiye oldu. Şenol Güneş ve öğrencileri tarafından sergilenen performans, Brezilya ve Almanya gibi devler bulunan turnuvada üst düzeydi. Yarı finalde rakibin Brezilya olması ve kadroda Ronaldinho, Ronaldo gibi isimlerin bulunması, Türk Tarihinin en önemli maçında rakibimize karşı gücümüzün yetmemesine neden oldu.

Yarı finaldeki rakibin Brezilya olmasına rağmen maçı 1 – 0 gibi bir skorla kaybetmemiz, zorlu müsabakada gösterilen direncin anlaşılmasını sağlıyor. Güney Kore ile üçüncülük için yapılan maçta ise direkt olarak turnuvanın üçüncülüğünü 3-2’lik skorla elde etmeyi başardık. İki golünü İlhan Mansız’ın attığı müsabaka sonunda Dünya Kupası tarihinin en büyük ödüllerinden birini almış gibi gururlu ve rakibimize saygılı tutum içerisinde kalmayı başardık.