Mobilbahis Giris

1958 İsveç Dünya Kupası Protesto Dolayısı İle Katılmadığımız Dünya Kupası

1958 Dünya Kupası, çok sayıda takımın katılmaktan vazgeçtiği ve özellikle İsrail ile karşılaşacak takımların turnuvadan çekildiği bir yapıya sahiptir. Televizyonlardan da yayınlanan bir dünya kupası olmasına ek olarak, Asya takımlarının ve Belçika’nın da çekildiği oldukça olaylı organizasyonlar arasında yer alıyor. 1958 İsveç Dünya Kupası Protesto Dolayısı İle Katılmadığımız Dünya Kupası Brezilya’nın oldu.

Türkiye’nin FIFA tarafından verilen kararların ve koyulduğu grubun uygun olmadığını düşünmesi, üstüne üstlük İsrail ile karşılaşmasının istenmesi üzerinde protesto hakkını kullanmıştır.

İsrail İle Oynamayan Takımlar

Başta Türkiye olmak üzere, Endonezya ve Belçika da İsrail ile oynamak istemeyen takımlar arasında yer alıyor. Başarılı sonuçlar alacağı düşünüldüğünden dolayı değil, İsrail’in o dönem genel tavrı ve tutumu nedeniyle oynamak istemeyen pek çok ülke bulunuyordu. İsrail’in her zaman için kötü bir kadrosu vardı fakat tamamen siyasi nedenlerden dolayı elemelerdeki finale kadar gelmeyi başarmıştı.

Belçika’ya ve diğer grup takımlarına teklif edilen bir üst tura geçme imkanını geri çevirmişti. Bunun temel nedeni ise, grupta yapılan maçlardan çıkan takımın, İsrail ile oynanmasının istenmesiydi. FIFA turnuvadan İsrail’i ihraç etmek yerine pek çok ülkenin turnuvadan çekilmesini seyretmek zorunda kalmış, sonunda ise grup aşamalarıyla ilgili tarihi bir karar almıştır. Bu kararı saçma ve adil olmayan yapıya sahip gören Belçika takımının da İsrail ile maç yapmak istememesi üzerine, aynı teklif Galler’e yapılmış ve Galler de heyecanlı bir şekilde kabul etmiştir.

Afrika/Asya Grubu Protestosu

Türkiye’nin FIFA tarafından yazıldığı Afrika/Asya kategorisinde bulunmak istememesi nedeniyle turnuvayı protesto ettiği de biliniyor. Yazıldıkları grubun Avrupa olmasını talep eden yöneticiler, bu yönde bir karar alınmasını sağlamak amacıyla da protestoyu maça da yansıttılar. Bir sonraki grup eleme aşamasındaki maçın da İsrail ile olması, tavrımızın tam olarak anlaşılmasına imkan tanıdı.

Başta turnuvadan çekilmeyle ilgili kararımız tepki toplasak da pek çok ülkenin de desteğini aldık. İlerleyen yıllarda ise Türkiye Avrupa kategorisinde eleme maçlarına çıkmaya başladı. 1958 yılındaki turnuva ise İsveç’in evinde olmasına rağmen, Brezilya’nın kapandığı en ilginç şampiyonlukların birincisiydi.